Budowa szaf serwerowych

Szafy serwerowe, znane również jako “szafy IT” lub “szafy rack” są niezbędnymi elementami wyposażenia serwerowni, umożliwiającymi zorganizowanie przestrzenne urządzeń IT w niej pracujących. Szerokość wewnętrzna szaf serwerowych została ustandaryzowana do wymiaru 19″, co zapewnia ich kompatybilność z urządzeniami. Wysokość sprzętu określana jest jednostką “U” (ang. rack unit) i może mieć od 1 do kilkudziesięciu U. Szerokość rozstawienia szyn montażowych rack mieści się w maksymalnych granicach 800 x 1200 mm (szerokość x głębokość) i minimalnych 600 x 600 mm.

 

53742318_1170

 

Jak zaprojektować funkcjonalną serwerownię?

Im szersza szafa tym więcej miejsca mamy do dyspozycji po bokach serwerów, chociaż często to miejsce nie będzie potrzebne, ponieważ standardowo wszelkie połączenia kablowe urządzeń serwerowych mają miejsce z tyłu szafy. W takim przypadku wolna przestrzeń boczna może zakłócać prawidłowy opływ powietrza i będzie szczególnie niewskazana w systemach zabudowy chłodnych lub ciepłych korytarzy (należy w takim przypadku zastosować pionowe zaślepki, szczelnie wypełniające otwory boczne). Tak samo, im głębsza szafa tym więcej mamy do dyspozycji miejsca z tyłu lub przodu szafy. Jeśli serwery będą miały głębokość nie przekraczającą np. 80 cm, to pytanie po co nam 40 cm wolnego miejsca w szafie o głębokości 120 cm. Może to mieć uzasadnienie w przypadku dużej ilości połączeń kablowych z tyłu lub przodu szafy, wyjątkowo głębokich urządzeń lub bezpośredniego nawiewu chłodu do szafy. W innym przypadku jest marnowaniem cennego miejsca w serwerowni (tak samo jak w przypadku zbyt szerokich szaf). Standardowo, szafy  stosowane w serwerowniach mają wymiar 42 U i zewnętrzną wysokość około 200 – 210 cm.
Mniejsze (poniżej 42 U) szafy nie mają tutaj praktycznego zastosowania. Dostępne są również szafy o wysokości nawet 48 U i mogą mieć zastosowanie w serwerowni, w której planuje się umieścić więcej sprzętu IT. Szafy mogą być dostarczane z drzwiami przednimi i tylnymi lub bez. Drzwi mogą być perforowane, dla zapewnienia sprawnego obiegu powietrza lub szczelne, szklane (tylko z przodu i ewentualnie blaszane, pełne z tyłu) w sytuacji zamkniętego systemu chłodzenia InRack. Drzwi szaf, zamykane na klucz, mają również ograniczać dostęp nieuprawnionych osób do znajdujących się w nich urządzeń. Będzie to przydatne we wspólnie użytkowanej serwerowni przez kilku użytkowników lub w serwerowni kolokacyjnej. Stosowanie drzwi przednich i tylnych oraz ścian bocznych pomiędzy szafami nie ma sensu w centrum danych, przeznaczonym dla jednego użytkownika, ponieważ jest zbędnym kosztem i ciężarem. Ponadto, eliminacja drzwi wpływa na zmniejszenie oporów przepływu powietrza, których to drzwi na swojej drodze ma ono sporo do pokonania.

 

Jak wygląda montaż serwerowni?

obraz132Wszystkie szafy serwerowe ustawia się w rzędach, bokami do siebie. Rzędy ustawia się naprzemiennie, zawsze przodami i tyłami szaf do siebie w odpowiedniej odległości, nie mniejszej niż wskazane w normie TIA-942 i nie większej niż potrzeba – mając cały czas na uwadze jak najlepsze wykorzystanie cennej powierzchni serwerowni.

Dla zwiększenia efektywności chłodzenia centrum danych, zmniejszenia emisji CO2 i zaoszczędzenia kosztów związanych z wytworzeniem chłodu, stosuje się stałe lub modularne zabudowy chłodnych lub ciepłych korytarzy. Wybór należy do projektanta lub preferencji użytkownika.

Szafy z reguły produkowane są w dwóch kolorystykach: ciemnej (czarnej) lub jasnej (szarej), chociaż można namówić producenta do zrealizowania zamówienia w innym kolorze za dodatkową opłatą.

Podsumowując, szerokość montażowa urządzeń sieciowo-serwerowych i szyn rackowych szaf IT jest standardowa (19″) i zapewni kompatybilność elementów. Z wymiarami zewnętrznymi szaf i kwestią drzwi jest już dużo więcej możliwości, zawsze jednak trzeba dobierać wszystkie elementy zgodnie z potrzebami i eliminować zbędne koszty i ograniczenia przepływu chłodu.