Telewizja DVB-T
Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) to kanały, których odbieranie nie wymaga korzystania z żadnej platformy satelitarnej lub kablówki. Aby móc odbierać telewizję naziemną wystarczy jedynie posiadać antenę telewizyjną RTV i telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4. Nawet jeśli Twój telewizor nie posiada wbudowanego tunera, możesz łatwo przystosować go do odbioru telewizji cyfrowej, dokupując zewnętrzny tuner, nazywany „dekoderem DVB-T„. Programy telewizji naziemnej są ogólnodostępne czyli niekodowane (FTA), a ich odbieranie nie wymaga posiadania karty abonenckiej ani opłacania abonamentu kablówek lub platform satelitarnych telewizji płatnej. Oferta programowa darmowej naziemnej telewizji cyfrowej obejmuje 24 kanały polskie:
Jakie kanały obejmuje oferta naziemnej telewizji cyfrowej?
Jak wybrać antenę DVB-T
Aby móc odbierać programy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T konieczne jest zainstalowanie anteny telewizyjnej. Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T nie jest odbierany za pośrednictwem anten satelitarnych. Dobór anteny oraz prawidłowy odbiór sygnału uwarunkowany jest kilkoma czynnikami, do których zaliczyć możemy przede wszystkim:
- odległość od nadajnika/nadajników,
- moc emisji nadajnika,
- wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych,
- kierunkowość nadajnika,
- ukształtowanie terenu na linii nadajnik – miejsce odbioru,
- zabudowę terenu w lokalizacji odbioru (teren otwarty, zabudowa miejska, itd.).

Rodzaje anten DVB-T

POKOJOWA

DOOKÓLNA

KIERUNKOWA

KIERUNKOWA O DUŻYM ZYSKU
Każda antena, zamontowana na zewnątrz, będzie się spisywać lepiej niż antena pokojowa. Fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany – każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal. Antena pokojowa jest tylko substytutem normalnej anteny zewnętrznej i biorąc pod uwagę obecny zasięg DVB-T, może być stosowana przez osoby mieszkające w niewielkiej odległości od nadajnika lub w dobrej lokalizacji, np. mieszkają w bloku na wysokim piętrze, a ich okna “wychodzą” w kierunku nadajnika. Antena pokojowa postawiona wtedy na parapecie powinna poradzić sobie z odbiorem sygnału. Antena zewnętrzna spisuje się lepiej niż antena pokojowa i jeżeli mamy taką możliwość lepiej zainstalować właśnie taką. Jeżeli decydujemy się na próbę odbioru sygnału z dużej odległości, musimy wyposażyć się w antenę o dużym zysku i chodzi tu o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem.
Schemat instalacji anten DVB-T
Antena DVB-T ze wzmacniaczem na dwa odbiorniki i antena DVB-T bez wzmacniacza na dwa odbiorniki