Telewizja DVB-T

Cyfrowa telewizja naziemna (DVB-T) to kanały, których odbieranie nie wymaga korzystania z żadnej platformy satelitarnej lub kablówki. Aby móc odbierać telewizję naziemną wystarczy jedynie posiadać antenę telewizyjną RTV i telewizor z  wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-4. Nawet jeśli Twój telewizor nie posiada wbudowanego tunera, możesz łatwo przystosować go do odbioru telewizji cyfrowej, dokupując zewnętrzny tuner, nazywany  “dekoderem DVB-T“. Programy telewizji naziemnej są ogólnodostępne czyli niekodowane (FTA), a ich odbieranie nie wymaga posiadania karty abonenckiej ani opłacania abonamentu kablówek lub platform satelitarnych telewizji płatnej. Oferta programowa darmowej naziemnej telewizji cyfrowej obejmuje 24 kanały polskie:

Jakie kanały obejmuje oferta naziemnej telewizji cyfrowej?

kanaly

 

Jak wybrać antenę DVB-T

Aby móc odbierać programy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T konieczne jest zainstalowanie anteny telewizyjnej. Sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T nie jest odbierany za pośrednictwem anten satelitarnych. Dobór anteny oraz prawidłowy odbiór sygnału uwarunkowany jest kilkoma czynnikami, do których zaliczyć możemy przede wszystkim:

  • odległość od nadajnika/nadajników,
  • moc emisji nadajnika,
  • wysokość zawieszenia nadawczych systemów antenowych,
  • kierunkowość nadajnika,
  • ukształtowanie terenu na linii nadajnik – miejsce odbioru,
  • zabudowę terenu w lokalizacji odbioru (teren otwarty, zabudowa miejska, itd.).
obraz106

Rodzaje anten DVB-T

obraz107
POKOJOWA
obraz108
DOOKÓLNA
obraz109
KIERUNKOWA
obraz110
KIERUNKOWA O DUŻYM ZYSKU

 

nadajniki-anteny

 

Każda antena, zamontowana na zewnątrz, będzie się spisywać lepiej niż antena pokojowa. Fale z pasma UHF nie przenikają bezstratnie przez ściany – każda przeszkoda na ich drodze do anteny powoduje tłumienie fal. Antena pokojowa jest tylko substytutem normalnej anteny zewnętrznej i biorąc pod uwagę obecny zasięg DVB-T, może być stosowana przez osoby mieszkające w niewielkiej odległości od nadajnika lub w dobrej lokalizacji, np. mieszkają w bloku na wysokim piętrze, a ich okna “wychodzą” w kierunku nadajnika. Antena pokojowa postawiona wtedy na parapecie powinna poradzić sobie z odbiorem sygnału. Antena zewnętrzna spisuje się lepiej niż antena pokojowa i jeżeli mamy taką możliwość lepiej zainstalować właśnie taką. Jeżeli decydujemy się na próbę odbioru sygnału z dużej odległości, musimy wyposażyć się w antenę o dużym zysku i chodzi tu o sam zysk anteny, a nie anteny w połączeniu ze wzmacniaczem.

 

Schemat instalacji anten DVB-T

obraz113

Antena DVB-T ze wzmacniaczem na dwa odbiorniki i antena DVB-T bez wzmacniacza na dwa odbiorniki